Egy népszerű tévhit és ami mögötte van.
A kutya sosem végzi szükségletét ott, ahol alszik. Sőt sok kutya azon is csodálkozik, hogy a gazdája vécéje a lakáson belül van.
Azonban manapság ezt sokan úgy értelmezik: aki valaha valakitől segítséget kapott, az nem szólhat az ellen, aki nyújtotta a segítséget.
Népszerű formája és példája ennek az a ballib állítás, miszerint Orbán nem rendes ember, mivel korábban ösztöndíjat kapott Sorostól, most meg Soros ellen beszél. Ezzel úgymond oda csinál, ahol evett.
Vagy ennek másik – ma már ritkábban hallható verziója -, hogy aki a kommunista diktatúra alatt szerzett ingyenesen diplomát, az ne beszéljen a kommunista rendszer ellen.
Nézzük azonban mi a valóság.
A segítség elfogadása rabszolgává teszi az embert? Életed végéig egyet kell érteni a pénzadóval?
Ha átadom a helyemet egy nőnek a metrón, az köteles aztán lefeküdni velem hálából?
Természetesen köszönet illeti azt, aki segít, de semmi ezen túl. Ha ugyanis ennél több is járna, akkor az a segítség nem is segítség volt valójában, hanem valamiféle rabszolga-vételi ár. Márpedig manapság a rabszolgaság bűncselekmény.
Ráadásul pontosan az ösztöndíj egy szerződés valójában: az ösztöndíjas ösztöndíjat kap az ösztöndíjadótól, s cserébe szerződést ír alá, melyben vállal bizonyos terheket. Ez egy polgári jogi szerződés, nem más, mint egy adásvételi szerződés. A szerződést kell teljesíteni, s nem “hálásnak” lenni.
Nyugodtan számold bele azt is.
Számold bele nyugodtan. De akkor a behozott tőkét is, kezdve a bankok tőkeemelésével. Minden éremnek két oldala van, te furcsamód mindig csak az egyiket látod.
S miért nem számolod bele a kivitt profitot is? Mert akkor egész más lesz a kép…
Bullshit. Ez a legnagyobb Orbán hazugság, amit szajkózhatsz ugyan, de igazzá ettől nem válik.
2014-ben Magyarország 0,118 milliárd Eurót fizetett be és 5,68 milliárd Eurót kapott. Ez egy közel ötvenszeres szorzó. Ez az ami szerinted jár.
Rossz a példád. A koldus ajándékot kap, ezért hálás. Mo. viszont nem ajándékot kap, hanem juttatást azért, amit ad a közösbe.
Hát pont ez a gond, az nem jár. Most adják, aztán nehogy sírás legyen a vége ha a következő 7 éves ciklusban úgy döntenek hogy inkább a kevésbé korrupt ország felé csoportosítják.
Nem éljenezni kell. Szépen megköszönöd és befogod a szádat. Ha adsz egy ötszázast egy hajléktalannak, majd az elkezd hangosan ordibálva mindennek elhordani, akkor mit csinálsz? Adsz neki legközelebb is egyet?
Miért mondana le Mo. az úniós pénzekről? Mi köze az únió kritikázálásának a járandósággal?
Ha te gyest, segélyt, táppénzt, stb. kapsz, köteles vagy éljenezni a kormányt?
Hogy tíz év múlva odaszarik, az egy dolog. De amikor szarás közben követeli a jussát az már egy másik szint. Márpedig az EU-val pont ezt csinálja: követeli a pénzt, mert az “jár”, miközben idehaza mindennek elhordja az úniót.