BircaHang

Színek és fények

Annak idején mi volt a nyugat legfőbb csábító ereje a kommunista átlagember számára? Nem az életszínvonal, hiszen abban a különbség megvolt ugyan, de nem volt drasztikus (legalábbis Kelet-Európához képest). Nem is a nagyobb szabadság, ez csak az értelmiségieket izgatta igazán. A posztsztálini Kelet-Európában már szabadon lehetett élni sok szempontból, nyilván ha az ember nem kérdőjelezte… Tovább »

Miért bukott a liberalizmus Kelet-Európában?

Azt mondja egy érdekes cikk, hogy a szolgai utánzás követelése miatt utálta meg Kelet-Európa a liberalizmust. Szerencsés vagyok, hogy egyszerre két országban élve éltem meg a folyamatot, mindkét ország félperiféria, de míg Magyarország a félperiféria fejlettebb nyugati része, addig Bulgária annak középső, fejletlenebb része. Persze igaz ez, de csak részben. Bulgáriában pl. ez a nyomás… Tovább »

Schopenhauer életmegfigyelései

Arthur Schopenhauer (1788 –1860) német filozófusnak nem csak főműve van, hanem életbölcseleti írásai is. Igtencsak figyelemreméltó az egyik ilyen írása, ezzel kapcsolatban pár gondolat. Az ember be van zárva magába, a külső valóságot is csak saját magán keresztül éli meg, így a megélés az alap, az viszont az egyéniségtől függ, ami nagyrészt adottság. Abszolút tény ez. Az… Tovább »

Béndek ámokfut

Nagyon mérges Béndekünk, azt mondja egyszer, hogy liberalizmus vagy szegénység, aztán folytatja azzal, hogy mérni akarja az államot. A gond az, hogy egykor én is ebben hittem. Különösen második liberális korszakomban, durván 1999-2008 között, amolyan liberális-konzervatívként. Szóval emberileg mélyen megértem azokat, akik ilyen marhaságokat terjesztenek. A leghamisabb állítás, hogy a liberalizmus jóléthez vezet, míg az… Tovább »

Szex a filmben

A művészet, s különösen a tömegkultúra képes nagyon károsan hatni azzal, hogy téveszméket terjeszt. Lásd pl. a történelmi mítoszokat: az eredmény az, hogy az emberek jobban hisznek a mítosznak, mint a valóságnak. Kedvenc példám erre a Föld lapossága. Átlag 10 Kolumbusz-filmből 9-ben benne van egy olyan jelenet, hogy a buta, gonosz spanyol katolikus főpapok nem… Tovább »

A kamuszolidaritás

A legrosszabb dolog az olyan ember, akinek nincsenek elvei, elveit folyamatosan váltogatja, saját magának gond nélkül ellentmond alapvető kérdésekben is. Szerencsére kevés az ilyen ember. A legtöbb ember – az elmebetegeket leszámítva – koherens. A koherencia nem jelent jóságot automatikusan persze. A politikusok zöme is koherens. De itt már sokan nem azok, bár nem elmebetegek,… Tovább »

Feltétel nélküli alapjövedelem

Egyes ballib körök szerint az alapjövedelem bevezetése csak politikai akarat kérdése. De mi a valóság? A magyar költségvetés éves kiadása jelenleg kb. 21 billió Ft. Magyarországon él kb.7,5 millió felnőtt és 2,5 millió gyerek. Ha mondjuk azt mondanánk, minden felnőtt kapjon 200 ezer Ft havi feltétel nélküli alapjövedelmet (kb. ez az az összeg, mely teljesítené… Tovább »

A szektavezér beszédet mond

Felér egy ballibisztikai tanulmánnyal az egyes pici ballib szekták tevékenységének figyelése. Már mondtam, személyes kedvencem a Kolozszaros kb. 100-fős kommentszekciója. De ők bevallottan csak egy blog végülis. Az aktivisták közül a kedvencem legtöbb ideig egy Tuareg nevű ex-fideszes politikus volt, aki annyira ballib lett, hogy már Gyurcsányt is lefasisztázta. Sajnos Tuareg abbahagyta. Pedig egy időben… Tovább »

Miért nem neoliberális Orbán?

Nem más mint a ballib Mérce írja le részletesen miért nem nevezhető Orbán neoliberálisnak – meglepő fejlemény. Tudni kell ehhez, hogy a Mérce egy álbalos média, azaz magát igyekszik úgy pozicionálni, mintha nem liberális lenne, hanem baloldali. Ennek része az is, hogy az Orbán-kormány elleni narratívát megduplázta a ballib agytröszt, hiszen egyszerre vádolják “kommunizmussal” (piacgazdaságellenességgel)… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!