BircaHang

Theagész

Szókratész démonjának hatása. Minden élőlény esetében a létrehozás – pl. egy növény elültetése, vagy gyerek nemzése – a világ legkönnyebb dolga, míg a már életre kelt élőlény nehéz és fáradalmas odafigyelést igényel. Demodokusz fiának, Theagésznek a neveléséről beszélget Szókratésszel.... Tovább »

Trombitás cikke

A Mandineren ritkán szoktam kommentelni. Egyrészt nincs rá időm, másrészt követhetetlen a kommentrendszerük. De olvasni szoktam őket szinte minden nap. De most – a múlt héten – megjelent ott egy érdekes cikk, mellyel nagy részben egyetértek. Megjegyzésem csak az, hogy ez nem bal és jobb kérdése. Hanem perverzitás és normalitás kérdése. Ma már ez az igazi ellentét.... Tovább »

A kádárista technokrata elit gyermekei

Kiegészítő cikk technokrata témájú sorozatomhoz. Természetesen az én szempontomból nézve – aki idén augusztusban leszek 51 éves -, azaz ez a mostanában divatosan X nemzedéknek nevezett korosztály, de leginkább annak csak első szakasza, azaz mondjuk az 1960-1975 közt születettek, azaz azok, akik később, a rendszerváltozáskor már legalább felső tagozatosak voltak, de inkább már fiatal felnőttek,… Tovább »

Nincs pártom

Nincs pártom. Nekem nincs kedvenc pártom 1999 óta. 1990-1999 között volt, az időszak első felében az SZDSZ, a második felében a MIÉP. Párttag voltam háromszor. 1988-1993 között Fidesz-tag, 1989-1993 között SZDSZ-tag, plusz 1990-1991 között egy bolgár párt tagja is voltam.... Tovább »

Hűség a munkaadóhoz

Vannak emberek, akik egy munkahely elhagyása után is örökre hűségesek volt gazdájukhoz. Itt van pl. ez a lett-amerikai EU-biztos, valami Nílus Mukknyekk, aki évekig a lettországi Soros Alapítvány igazgatója volt. Persze semmi gond szeretni a volt gazdát, de ezt kissé kínos aztán ilyen vehemensen képviselni mint valamiféle univerzális igazságot.... Tovább »

A kádárista technokratizmus rögeszméi II. – a piac és a magántulajdon

Azt hiszem, itt kezdődött a máig ható magyar konszenzus, melyet még a 2010 utáni Fidesz is csak részben tört le. A kapitalizmus totális fetisizálása, mindennek a makrogazdasági számokon keresztül való nézése, az emberi tényező mély lenézése. Az ami az akkori Amerikában még a neoliberális Reagan-Thatcher számára is túlzásnak tűnt, s kicsi amerikai thinktankokban testesült meg… Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!