Vajon mi a helyzet Oroszország területével a Szovjetúnió területéhez képest? Földrajzi-történelmi összegzés következik, a témáról nem láttam még cikket érthető alakban.
A mai orosz állam legrégebbi elődje a 862-ben megalakult első keleti szláv állam, a Kijevi Rusz, latin nevén Ruthenia. Mivel a keleti szláv népek szétválása 4 részre (oroszok, ukránok, belaruszok, rutének) csak a XIV. századtól következik be, a Kijevi Rusz mind a négy nép előde.
A Kijevi Rusz szétesése még a XII. sz. közepén megkezdődött, majd a XIII. századtól elindult az ellenkező irányú folyamat. Most nem térek erre ki, ez egy hatalmas téma: a lényeg, hogy a folyamat nyertese végül a Moszkvai Nagyfejedelemség lett, mely maga körül egyesítve a többi orosz államot 1547-ben létrehozta az új, egységes orosz államot.
Az ez utáni orosz terjeszkedés sajátossága, hogy – eltérően a nyugat-európai modelltől – sosem alkalmazta a hagyományos gyarmatosítási módszert, ill. ha alkalmazta is, azt csak ideiglenesen és kivételesen tette. Bár léteztek az orosz történelem során gyarmatok, ezek jelentősége mindvégig minimális volt. Orosz gyarmatosítási próbálkozás történt a XIX. században a mai USA területén (Kalifornia és Hawaii) és a mai Dzsibutiban, mindegyik pár évig tartott, s az orosz állam egyik esetben sem mutatott komoly érdeklődést a gyarmatosítás fenntartására. Az egyetlen viszonylag tartósnak mondható orosz gyarmat a mai Kínában lévő Port Arthur volt, melyet Oroszország 1897-1905 között irányított, majd a Szovjetúnió 1945-ben ismét elfoglalt, míg 1955-ben visszadta a területet Kínának.
Az orosz terjeszkedési módszer az amerikaihoz volt hasonló: azaz a szomszédos területek feletti hatalom lassú átvétele, majd orosz telepesekkel ezen területek benépesítése. (A különbség: az oroszok nem zárták rezervátumba az őslakosokat.) Szibéria és Közép-Ázsia így lett orosz. A Kaukázusban és az európai részeken pedig jellemzően más államokkal való háború volt a terjeszkedés módszere, jellemzően a területeket birtokló idegenekkel való háborúkról van szó.
Melyek tehát azok a területek, melyek részei voltak az I. vh. előtti Oroszországnak, de nem voltak részei sosem a Szovjetúniónak? Nem számítva az egyes háborúk során ideiglenesen elfoglalt területeket, ezek a következőek:
S most az ellenkezője, azaz azok a területek, melyek nem voltak sosem az I. vh. előtti Oroszország részei, de részei voltak a Szovjetúniónak: